top of page

Nastávajícím maminkám a tatínkům

Zanedlouho vás bude o jednoho víc. Je to pro vás významná událost, a proto by pro vás měla být co nejhezčí.

 Maminka by asi tak měsíc předem neměla navštěvovat nákupní centra a setkávat se s lidmi, kteří jsou třeba i jen trošičku nastydlý. Každá rýma i pokašlávání je při porodu velmi nepříjemné a brání tomu, abyste porod zvládli bez nepříjemností.  Tatínek při nákupech určitě rád pomůže.

Dále by si maminka měla připravit i svá prsa. Novorozenec, ač je malinký, je docela výkonná pumpa, která vaše prsa šetřit nebude. Vždy po večerním sprchování vezměte froté ručník a chvilku prsy ručníkem masírujte. Ta si postupně zvyknou a kojení pak pro ně nebude takový šok.

Začněte se taky trochu více věnovat své stravě (hlavně maminky, které jsou alergické). Určitě byste měly vysadit dráždivé - alergizující potraviny (kakao, oříšky, džusy, koření).  Z ovoce zařaďte to, které roste tady u nás, a na okořenění používejte spíše bylinky. Po narození vašeho miminka se tak ve většině případů vyhnete nepříjemným vyrážkám.

A co připravit pro miminko?

Samozřejmě oblečení, postýlku, kočárek a vaničku, eventuelně kyblík na koupání. Nekupujte žádnou drahou kosmetiku. Na začátku vám úplně stačí z lékárny rybí mastička na zadeček (Rybilka) nebo Bepanthen, 60% líh na pupek, olivový nebo slunečnicový olej na kůži. 

A jsme doma

O tom, že jsme přijeli s novorozencem z porodnice, informuje vybraného pediatra ihned. Domluvíme se na návštěvě v ordinaci, která by měla proběhnout do dvou dnů od propuštění z porodnice. 

 

Kojení

Miminko kojíme zpočátku co nejčastěji, abychom podpořili laktaci. Minimální interval mezi kojením je 1,5hod od konce do začátku dalšího kojení a nejdelší přes den 3 hod, v noci až 4 hod. Kojíme 20 minut a vystřídáme oba prsy. Poté miminko necháme odříhnout. Jestliže se tak nestane, můžeme miminko položit na bok do postýlky nebo ho nechat ještě 20 minut v autosedačce, aby odešly napolykané plyny a přebytečné mléko. Když kojenec dobře prospívá, může být do 6měs. Jen kojen.

Když se objeví zarudnutí nebo zatvrdliny v prsu můžete přiložit obklad ze zelného listu nebo tvarohu. Před dalším kojením prsy omyjete teplou vodou, promasírujete a miminko přiložíte tak, aby bradička směřovala k zatvrdnutí. Přebytečné mléko z prsu odsajte, 24 hod ho můžete uchovávat v lednici a ev. použít k dokrmu. Nebo můžete OMM uchovávat v mrazáku max. 3 měs. OMM se nejprve rozmrazí v lednici a poté se ohřívá ve vodní lázni a jeho teplota před podáním se zkusí na zápěstí vaší ruky.

Jestliže je novorozeně dokrmováno, nejdříve nabízíme prs a potom dokrmujeme OMM nebo umělým mlékem stříkačkou nebo lžičkou.

V letních měsících při vysokých venkovních teplotách můžeme přidávat 1-2lžičky převařené kojenecké vody mezi kojením.

Stolice novorozence je zpočátku tmavá, tzv. smolka. Postupně se mění na hnědou a s nástupem laktace dostává žlutou barvu, tzv. míchaná vajíčka. Stolice může být u kojeného dítěte po každém kojení (7-8x denně), ale i 1x denně nebo i 1x za týden. Jestliže miminko nemá žádné potíže (bolesti bříška, nechce pít, je neklidné), nemusíte se zneklidňovat. Kontaktujte lékaře a domluvíte se kontrole a dalším postupu.

Procházky

S novorozencem můžete chodit ven od prvního dne doma. Od jara do podzimu můžeme být na procházce od kojení ke kojení anebo můžeme kojit i venku. V zimě začínáme 30 minutami a postupně je prodlužujeme. Sledujeme také stav ovzduší a podle toho nejlepší čas (mezi 10 a 16 hod). Při teplotě -5°C a méně do 6 týdnů na procházky nechodíme.

Oblečení

Doma stačí jen body a dupačky. Při denním spánku dítě přikryjeme froté ručníkem nebo slabou dekou. Zbytečně nepřehříváme. Teplota v místnosti nemá být vysoká – stačí 20-22°C, na spaní i 18°C

Na ven miminko oblékáme do 3-4 slabších vrstev a zavinovačku, v zimě ještě zimní pytel. Slabší vrstvy proto, abychom mohly oblečení přidat nebo odebrat, podle počasí.

Koupání

Miminko koupeme večer před spaním. Koupat nemusíme každý den, stačí obden, zvláště u dětí s citlivou kůží. Mýdlo nepoužíváme. Po koupání kůži namažeme olivovým nebo slunečnicovým olejem z lékárny a pupek ošetříme lihem

Vitamín D

Od 14 dnů vaše miminko dostává vit.D v kapkách (Vigantol) 1x denně 1 kapku a to až do 18m

 

 

Vyšetření kyčlí

U všech dětí se provádí preventivní vyšetření kyčlí. Mělo by být provedeno do 6 týdnů věku dítěte. Při onemocnění kyčlí v rodině se vyšetřují dříve (ev. při nejasném vyšetření v porodnici). 

Prevence

Vaše dítě je v péči dětského lékaře od narození do 19 let. Je zváno na pravidelné preventivní prohlídky, které jsou dány vyhláškou.

Novorozence vidíme při prvním vyšetření po příchodu z porodnice a pak dále ve 14 dnech, 6 týdnech, 3 měsících, 4 měs., 6 měs, 8 měs, 10 měs, 12 měs a 18měs. Další kontroly se plánují dle přibývání na váze a zdravotního stavu dítěte.

Od 3. roku věku dítěte se pravidelné prevence dělají po 2 letech (3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19 let)

 

Co se děje při preventivní prohlídce?

Zjišťuje se váha, výška, TK, Puls, zrak, celková prohlídka lékařem, vyšetření moče, zjištění rodinné a osobní anamnézy. S sebou přineste očkovací a zdravotní průkaz, ranní moč a lékařské nálezy z odborných ambulancí, které vaše dítě navštěvuje. Při některých prohlídkách se i očkuje.

Do 15 let je nutný doprovod rodiče či oprávněné osoby (formulář ke stažení), k dalším prohlídkám může dospívající sám, pokud rodiče souhlasí

Očkování

Termíny očkování a druhy očkovacích látek jsou stanoveny vyhláškou. V naší ordinaci je možné se dohodnout na individuálním očkovacím schématu i na jiných (rozložených) vakcínách, které si ovšem již hradíte sami. S tímto pak musí souhlasit oba rodiče (podepsaný formulář, který obdržíte v naší ordinaci 

Povinné očkování

 

Infanrix hexa   -  záškrt, tetanus, černý kašel, haemophillus B, obrna a žloutenka B (nedonošení nebo

                     doočkování cizinců)

Hexacima        - záškrt, tetanus, černý kašel, haemophillus B, obrna a žloutenka B  

                     Začínáme ve 3 měs., přeočkování za 2 měs. po 1. dávce a poslední za 6 měs. od 3.dávky

Priorix          -  spalničky, zarděnky, příušnice

                     Začínáme v 13.měs a přeočkování v 5 letech

Boostrix (Adacel) -  záškrt, tetanus, černý kašel

                  Očkuje se při 5.leté prohlídce

Adacal polio (Boostrix polio) – záškrt, tetanus, černý kašel, obrna

                    Očkuje se v 10 letech.

 

Doporučené (příspěvek zdravotní pojišťovny)

 

Prevenar 13 a Synflorix - očkování proti pneumokokovým nákazám

                           Začínáme od 3m., 2. dávka za 2 měs a 3.d za 6 měs. od 2. dávky

Bexsero - očkování proti meningokoku B

          1.dávka musí být naočkována do 12 měs. dítěte

          od ledna 2022 možnost očk. dětí od 14 do 15 let 

Nimenrix - očkování proti meningokoku A,C,W,Y

           očkuje se mezi 1. a 2. rokem věku dítěte 

           od ledna 2022 možnost očk. dětí od 14 do 15 let

Cervarix - očkování proti HPV (mezi 13 a14.rokem)

           Očkuje se 2x po 6 měs.

Gardasil -  očkování proti HPV a genitálním bradavicím (mezi 13 a 14.rokem)

            Očkuje se 2x po 6 měs - 2 druhy vakcíny Gardasil a Gardasil 9          

 

Nepovinné (hradí pacient)

 

Tato očkování nehradí zdravotní pojišťovny, ale některé na ně přispívají ve svých preventivních programech. Výběr očkování závisí na rozhodnutí rodičů.

Rotavirové infekce (Rotarix - 2 dávky po měsíci; Rotateq 3dávky po měsících), žloutenka A (2 dávky po 6 měs.), klíšťová encefalitida, meningokokové infekce (Bexsero počet dávek dle věku) , Nimenrix 1 dávka), plané neštovice

 

 

 

 

 

 

Užitečné informace

Toxikologické informační centrum  

 

224 91 92 93 (VFN Ke Karlovu 2, Praha 2)

Zde vám dají informaci o tom, co dělat v situaci, kdy Vaše dítě nedopatřením požilo předpokládanou toxickou látku, jedovatou bylinu, léky, apod. K telefonu si připravte kartičku pojištěnce Vašeho dítěte a údaj o tělesné hmotnosti dítěte (stačí odhadnout).

 

 

 

Vyšetření klíštěte na boreliosu

 

SZÚ – NRL pro LB – Šrobárova 10, 100 42    www.szu.cz  Tel: 267081111

(Klíště dát do uzavřené lahvičky s lístečkem trávy, aby nevyschlo. Napsat vaši adresu, telefonní číslo, věk pacienta, místo přisátí, výskytu. Ev. kojení, graviditu.)

 

 

Vydání nového zdravotního (očkovacího) průkazu při ztrátě

SZÚ – Šrobárova  48/49, Praha 10   Tel: 267081111.  E-mail: zdravust@szu.cz

 

 

Informace o očkování a očkování do zahraničí

Centrum cestovní medicíny – P1 – Havelská 14   Tel:222094121

Očkovací centrum inf.kliniky FN Na Bulovce – P8 – Budínova 2  Tel: 266082753, 266082440

 

 

Užitečné odkazy:

 

 

Kojení :                        www.kojeni.cz       

             

                                www.emimino.cz

 

Výživa dětí:                    www.hravezijzdrave.cz

    

                                www.vyzivadeti.cz

 

Očkování:                       www.ockovanideti.cz

 

                                http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/PRAVIDELNE.htm

 

                                www.ockovacicentrum.cz

 

                                www.centrumcestovnimediciny.cz

 

                                www.ockovanipraha.cz

 

Alergie:                        www.alergie.cz

 

bottom of page